מיסוי יחידים הלומדים בארצות הברית כסטודנטים או פוסט דוקטורנטים –מיסוי מחזיקי ויזת J

מיסוי יחידים הלומדים בארצות הברית כסטודנטים או פוסט דוקטורנטים –מיסוי מחזיקי ויזת J

ראשית אפתח בידיעה מרגשת לפיה המשיח אומנם עדיין לא הגיע אבל קולם של מוכרי הדירות אזרחי ישראל הגרים בארה"ב ויועציהם עשה דרכו אל מעבר לגלי האוקיינוס מרחק של9160 ק"מ (מדדתי) דילג מעל גלים, ניטר מעל בניינים והגיע אל אוזני מחלקת מיסוי מקרקעין שברשות המסים בישראל והיא הבינה שאין בארהב אישור על בעלות נכס נדלן ומי שמוכר דירת מגורים בישראל ורוצה לבקש פטור ממס לא צריך לרדוף אחרי רוחות רפאים אלא שדוח מס או מצב חשבון מהאתר של הIRS פלוס תצהיר יספיקו

הנה זה:

https://taxes.gov.il/…/documen…/horaotbitsua/05-2013_acc.pdf /

איך קרא השינוי? איש לא יבין. איש לא ידע. משק כנפי הפרפר.

אנדקדוטות זריזות ביחס למיסוי מחזיקי ויזת J1 (פוסט דוקים וסטודנטים) (אזהרת חפירה למי שאינו סטודנט או חוקר)

ההשראה: נסיעה בקו J בסאבואי בעיר ניו יורק (כל מסלול קו סאבואי בעיר יקבל פוסט משלו –אני נוסע גם בקו A ושבוע הבא בלי נדר –מיסוי מחזיקי ויזת A –דיפלומטים)

  1. בסיס –דין פנימי: ראשית יש לקבוע האם היחיד הינו תושב ארהב לצורך מס כן/לא. לכן למעט מקרים מיוחדים או מקרים בהם הוא מחזיק אזרחות או גרין קארד. מנגון הדין הפנימי יגרום לכך ש:
  2. סטודנט –לא ייחשב תושב במשך 5 שנים קלנדריות
  3. חוקר –לא ייחשב תושב במשך שנתיים קלנדריות
  4. שימו לב שמדובר במונחי שנה קלנדרית, אם אתה חוקר (שנתיים) והגעת ביום דצמבר 30 2015- אזי השנים שבהם לא תחשב תושב לצורך מס הן 2015 ו 2016
  5. כל זמן שאתה נחשב לא תושב אתה:
  6. מגיש דוח מס מסוג 1040NR
  7. אם אתם זוג נשוי –אינכם יכולים להגיש ביחד ואינכם יכולים לכלול את הילדים. מדרגות המס הן כואבות יותר.
  8. אינכם יכולים לקבל זיכוי בגין הילדים ואינכם יכולים להשתתף בתוכנית FSA מטעם המעסיק של בן הזוג (לעיתים בן הזוג על J2 ועובד כשכיר, מפקיד מהמשכורת לטובת גני ילדים, מקבל הטבת מס בתלוש, אם ירצה לעבוד כחוק –יצטרך להחזיר את זה בסופ שנה)
  9. אבל גם אינך מדווח על הכנסות ונכסים מישראל. אתה לא צריך לעשות FBAR
  10. להרחבה: pdf/p519.pdf-https://www.irs.gov/pub/irs
  11. מתקדם אחד: האמנה למניעת כפל מס בן ישראל לארה"ב מזכירה בהקשר זה שני סעיפי הקלה רלוונטים, סעיף 23 (מורים) וסעיף 24 (סטודנטים ומתאמנים). כאשר סטודנט מגיע ללימודי תואר ראשון, שני או שלישי דומה שאין מחלוקת והסעיף הרלוונטי הוא סעיף 24 לאמנה למניעת כפל מס. ישנם סטודנטים שמסלול לימודם משלב מחקר והיה קיים בלבול (אולי רק בראשי), האם הם נכנסים לסעיף 23 לאמנה (שנתיים פטור) או שהם נכנסים לסעיף 24 לאמנה (חמש שנים פטור).

סעיף 23 יתן פטור עבור "הכנסה משירותים אישיים בעד הוראה או מחקר באוניברסיטה"

סעיף 24 ייתן, בין היתר, פטור עבור מספר סוגי הכנסות שהרחב בינהם הוא "המענק, הקצובה או המילגה;"

אז לכאורה שני הסעיפים מדברים על פעילות המחקרית. ההבדל ביניהם לדעתי הוא "מבחן הנהנה העיקרי". בעוד שסעיף 23 נותן פטור שנתיים כאשר הנהנה העיקרי הוא המוסד המזמין. סעיף 24 נותן פטור חמש שנים כאשר הנה העיקרי הוא היחיד. לכן חוקר במסלול פוסט דוק לא יוכל להיכנס למסלול

פטור חמש שנים. מצ"ב קישור לאמנה (עברית דווקא –משרד האוצר): http://www.mof.gov.il/…/internationaltax…/doclib/usa_heb.pdf

  1. מתקדם שתיים: אוקי, אז לאחר שבוצע זיהויי מסלול המס (גם דין פנימי-לצורך קביעת תושבות וגם אמנה לצורך כימות הפטור ממס), מה תקופת המדידה? נניח ואני חוקר (סעיף 24 שנתיים פטור) ונניח והגעתי ביום דצמבר 30, 2015 –אזי אני מקבל 24 חודשי פטור (שזה מה שאני רוצה) או שאני מקבל "רק" שתי שנות מס שהן 2015 ו2016 (שזה מה שאני לא רוצה כי 2015 בפח כבר?)
  2. נתחיל בניתוח לשוני של הוראות סעיפי האמנה: סעיף 23 –מדבר על "שנתיים ימים". סעיף 24 מדבר על מינוח שונה לחלוטין (ולא בכדי) –הוא כותב: "5 שנות מס".
  3. בעוד שלגבי חוקר סעיף 24, נחה דעתי שיקבל פטור ממס למשך שנתיים ימים ולכן לא מפריע לי גם אם יגיע ב31 בדצמבר בשתים עשרה בלילה, עדיין נראה שלגבי סטודנט שיגיע באותו יום הוא הולך לאבד שנת מדידה ועבורו אפקטיבית יקבל 4 שנים….
  4. לצורך המשך הדיון האקדמי –אומר שיש ללכת לסעיף ההגדרות של האמנה (סעיף 2) שיפנה אותנו בעצם ובמקרה הזה להגדרת שנת מס של הדין האמריקאי וסעיף 441 בקוד המס האמריקאי יגדיר "שנת מס" באופן יעלה בקנה אחד עם מה שכתבתי (היינו לא סופרים לו 60 חודש אלא 5 שנות מס)

לינק: https://www.law.cornell.edu/uscode/text/26/441

  1. חיזוק נוסף לפרשנות זו אני מקבל גם מחוזר רשות המסים האמריקאית מספר 901 –עמוד 22 מצ"ב לינק: pdf/p901.pdf-https://www.irs.gov/pub/irs
  2. https://www.law.cornell.edu/uscode/text/26/441
  3. מתקדם שלוש: "וחצי תאוותו בידו" –פטור ממס מכוח האמנה ניתן בהגדרה למי שלא נחשב תושב לצורך מס של ארהב. האומנם? הייתכן ותחזיק במקל בשתי קצותיו? מצ"ב קישור להוראות חוזר רשות המסים האמריקאית מספר 519 הדן במקרים בהם אתה הפכת לתושב לצורך מס (מגיע עם שפע הקלות מיסוי מקומיות אבל גם עם FBAR ודיווח ישראלי), ועדיין יכול עדיין לעשות שימוש בהוראות הפטור ממס באמנה. יורם ארבל היה מסלסל כאן "הללויה". הנה קישור: pdf/p519.pdf-https://www.irs.gov/pub/irsהסוד בעמוד 477.
  4. האם מס הכנסה הישראלי יבקש לסעוד את המלגות? האם ב לאומי יבקש לסעוד את המלגות? קישור לפורום תפוז עם תשובה שלי שם תחת: " וכיצד הרשויות בישראל מתייחסות למלגה מקומית -סעיף 9(29) לפקודה" http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/456/%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%9D_%D7%91%D7%97%D7%95%60%60%D7%9C/%D7%A2%D7%95%D7%91%D7%A87%AA_%D7%94%D7%91%D7%D7%99%D7%9D_%D7%9C%D7%90%D7%A8%D7%A6%D7%95%D%A8%D7%99%D7%AA

זהו..הגעתי לתחנה…..להזכירכם …היום נסענו על קו J של הסאבואי בניו יורק ודיברנו על מיסוי מחזיקי ויזה J

הכותב הינו רואה חשבון ומשפטן שעוסק במיסוי, משפט וחשבונאות בזירה הישראלית האמריקאית והבינלאומית, הכתוב הינו להשכלה כללית בלבד. אין לקבל החלטה ללא בחינה פרטנית של העובדות. הכתוב אינו מקים יחסי לקוח-רו"ח/עו"ד