101 ישראלים פוגשים 4 W –omens (טופס W-4 אמריקאי לעומת טופס 101 ישראלי)

101 ישראלים פוגשים 4 W –omens (טופס W-4 אמריקאי לעומת טופס 101 ישראלי)

האם אפשר ללמוד על האופי הכללי תרבותי של אוכלוסיה על ידי השוואה של טופסי המס שלה לטופסי מס מקבילים ממדינות אחרות?

הספקנו להכיר ולהתחבר למספר זוגות נשואים. הוא ישראלי והיא אמריקאית. מרתק אותי לראות הבדלי רקע ותרבויות גרים באותו הבית. אם יורשה לי לעשות הכללה לא מייצגת.

הוא- ישראלי "עסלי", ‘טכלס’, ‘ישר ולעניין’ המוטו הוא: ‘אין לי זמן’, "קדימה נו", “נלמד תוך כדי תנועה", "יהיה בסדר" (לא בקונטקס השלילי) "לא צריך לעשות דוקטורט מכל דבר"

היא- ההיפך הגמור: אמריקאית=>הכל מפורט, מנותח, תהליכי, מתוכנן. לכל דבר יש תפקיד ולכל תרחיש יש תגובה.

אין כאן ביקורת. זה רק הנסיון שלי. זה משעשע.

והנה הם גרים ביחד ומשלימים זה את זה.

אני נהנה להתעמק בהבדלי התרבויות, בעבודה, בחנויות ואפילו באינטרקציה שלי עם רשויות המס בישראל ובארה"ב, ואפילו בעבודת הכנת דוחות מס, כך למשל, ישראלי יעשה הכל בשביל לא להגיע לפגישה, הוא ישלח לי את החומר במייל. אמריקאי -לעולם יתעקש על פגישה פרונטאלית לפני שהוא מוסר לי נתונים.

אני מבטיח שיש לי חיים ואני לא כזה משועמם אבל….בעוונותי אני טופסולוג…..ואני נהנה לראות עד כמה השוני התרבותי מתבטא גם בטפסים השונים שאנו נתקלים בהם. אני נהנה (ללא ספק ההרגל הזה דורש טיפול תרופתי) להשוות בין הטופס הישראלי לאמריקאי. לומד המון מההשוואה בין השניים. מקצועית ותרבותית.

ניקח את אחד הטפסים הכי נפוצים –כשעובד מתחיל לעבוד אצל מעסיק, שורה של טפסים הוא יצטרך למלא, אחד מהם הוא טופס הזדהות והצהרה על הקלות המס המגיעות. בעברית יקראו לזה טופס 101 ובאמריקאית יקראו לזה Form W-4

שניהם לאותה מטרה…העובד רושם למעסיק כמה הקלות מס הוא מבקש במסגת ניכוי המס מהשכר. גם בישראל וגם בארה"ב, הטופס משמש אסמכתא בידי המעסיק כמה מס לנכות מהתלוש במהלך השנה.

שוני תרבותי עצום מתבטא בין שני סוגי הטפסים

תסתכלו בטופס ה 101 הישראלי https://taxes.gov.il/TaxesFormsList/itc101_13.pdf

יתרונות: שני עמודים בקושי. קצר. חסרונות: זה רק נראה כמו עברית וההוראות? נראה כאילו מי שכתב את ההוראות לטופס היה צריך להסתלק דחוף לשירותים. כל שבוע הייתי מקבל טלפון ביחס לאיך ממלאים את הטופס ("זה הטופס של התיאום מס?" "מה ההבדל בין "משכורת חלקית" ל"שכר עבודה"?)

תסתכלו על ה W-4 האמריקאי

pdf/fw4.pdf-https://www.irs.gov/pub/irs

מפלצת משומנת. גם כאן לכאורה רק שני עמודים. 10 אחוזים הטופס עצמו (כל הטופס עצמו, מעבר למילוי פרטים אישיים, מסתכם במספר אחד בשורה חמש. זהו. כל השאר הסברים ונוסחאות.

אתם תראו שבהוראות לכל טופס מתחילות מהסבר כללי ולאחר מכן הסבר פרטני לכל שדה ולכל שורה. הם מחויבים לחשב ולרשום כמה זמן בממוצע לוקח למלא טופס

כאן זה נראה שני שכתב את ההוראות בהחלט קיבל תשלום פר מילה.

טיפים למילוי הטופס הישראלי אין הרבה –רק בעיקר למצב שבו אתה עובד במקביל ביותר ממקום עבודה אחד, בברירת המחדל המעסיק השני ינכה מס בשיעור מס המקסימלי ולכן אתה רוצה להקדים אותו ולעשות תיאום מס שזה בעצם להציג למעסיק השניה הנחייה כמה מס לנכות. אפשר לעשות את זה לבד כאן https://www.misim.gov.il/shteumeimas/frmPreMain.aspx

טיפים למילוי הטופס האמריקאי

הרבה לקוחות מכינים דוחות מס ויוצא להם יתרת מס גבוהה לתשלום. איך קרה? הם מילאו W-4 כל אחד לעצמו וחיבור מצרפי של ההכנסות שלהם הביא אותם לשיעור מס גבוה יותר, יותר מזה שנלקח בחשבון במהלך השנה. אומנם טופס W-4 באמת מכיל נוסחת חישוב גם בהכנסות של שני בני הזוג (מעין תיאום מס)

אני תמיד אומר שמי שרוצה למלא W-4 "כמו שצריך" זה ממש כמו להכין דוח מס קטן ולא תמיד יש משאבים לזה.

אפשר להיעזר במחשבונים און ליין

https://apps.irs.gov/app/withholdingcalculator/

ויותר מזה….אתם יודעים מה אני עושה לעצמי? אני יושב כל שנה בחודש ספטמבר..בודק כמה ירד בתלוש ביחד משווה למדרגות ואם אני מגלה שירד משמעותית פחות, יש דרכים לתקן בחודשים שנותרו. בדרך כלל בדוח מס שלי אני לא מופתע.

עד כאן להיום, הכותב הינו רואה חשבון ומשפטן שעוסק במיסוי, משפט וחשבונאות בזירה הישראלית האמריקאית והבינלאומית, הכתוב הינו להשכלה כללית בלבד. אין לקבל החלטה ללא בחינה פרטנית של העובדות. הכתוב אינו מקים יחסי לקוח-רו"ח/עו"ד.

דילוג לתוכן